„Ogród angielski gustowny i w rośliny bogaty...” - taki był i niezmiennie pozostaje park przy Zespole Pałacowo-Parkowym w Dobrzycy, któremu poświęca swoją najnowszą publikację Kazimierz Balcer, badacz dziejów dobrzyckiej rezydencji. Książka ukaże się 18 grudnia i znaleźć w niej będzie można sporo niepublikowanych dotąd informacji.


Owocem prowadzonych przez wiele lat przez autora badań i kwerend archiwalnych jest publikacja wyjaśniająca wiele "białych plam" w dziejach dobrzyckiego założenia pałacowo-parkowego zatytułowana „Ogród angielski gustowny i w rośliny bogaty...”. Kazimierz Balcer odwołał się do licznych niewykorzystywanych dotąd przez badaczy źródeł, w tym m.in. pierwszej znanej relacji o dobrzyckim parku, autorstwa podróżującego tutaj w 1823 r. guwernera Rajmunda Skórzewskiego, ks. Claude-Antoine Pocharda czy nowych fragmentów pamiętnika Adama Turno.

W książce, prócz krótkiego omówienia dawnej literatury przedmiotu i zarysu dziejów dobrzyckiej rezydencji, znajdą się rozdziały opisujące kolejno kompozycję parku, poszczególne pawilony parkowe, szatę roślinną, układ wodny, powiązania kompozycyjne i przestrzenne z otoczeniem.

Dwie ostatnie części pracy to jedne z najciekawszych fragmentów książki. - Pierwsza z nich poświęcona jest dobrzyckim ogrodnikom od XVII w. do 1939 r., a kolejna zawiera wybór najciekawszych źródeł wspominających o dobrzyckim parku - od siedemnastowiecznych lustracji, poprzez relacje dziewiętnastowiecznych pamiętnikarzy aż po opisujące dewastację parku powojenne pisma dobrzyckiego koła PTTK – zapowiada Kinga Jaroszewska z Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Warstwa ilustracyjna pracy zawiera - prócz zdjęć współczesnych - wiele niepublikowanych dotąd dawnych fotografii, często jedynych w swoim rodzaju, ukazujących nieistniejące już budowle i drzewa.

Premiera książki zaplanowana jest na 18 grudnia o godzinie 14:00 w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Spotkanie będzie połączone z krótką prelekcją autora oraz zwiedzaniem Zespołu Pałacowo-Parkowego. Podczas wernisażu będzie można nabyć publikację.

źródło: Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy