Jeden z ostrowskich supermarketów przystąpił do programu przekazywania nadwyżek żywności  i rozpoczął walkę z marnowaniem jedzenia. Dołączył tym samym do kilkudziesięciu sklepów tej samej sieci, które od 2013 roku regularnie przekazują żywność na cele społeczne. Nadwyżki produktów spożywczych trafią do koła Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.


Program przekazywania nadwyżek żywności to, trwająca od blisko trzech lat, współpraca Tesco Polska oraz Federacji Polskich Banków Żywności. Nadwyżki żywności, której sklep nie zdąży sprzedać przed upływem terminu przydatności do spożycia, przekazywane są do lokalnych Banków Żywności. Przekazywane produkty to owoce, warzywa oraz pieczywo, czyli produkty pierwszej potrzeby. Żywność ta trafia do współpracujących z Bankami organizacji, jak domy samotnych matek czy świetlice dla ubogich dzieci.

- W Tesco nie chcemy, by żywność się marnowała – naszym celem jest, aby wszystkie produkty, które znajdują się półkach, opuściły sklep w koszykach naszych klientów – mówi Jakub Gapiński, Kierownik hipermarketu w Ostrowie Wielkopolskim. – Zdarza się jednak, że nie zdążymy  sprzedać w sklepie wszystkich produktów. Od teraz pełnowartościowe produkty, których nie sprzedamy, będziemy przekazywać do organizacji charytatywnych oraz grup społecznych. W tej chwili są to owoce, warzywa i pieczywo, ale stopniowo chcemy poszerzać tę grupę  o kolejne rodzaje produktów. Cieszę się, że nasz sklep przystąpił do tego programu i mam nadzieję, że już wkrótce poinformujemy o pierwszych efektach tej współpracy – dodaje.

Tesco Polska to pierwsza sieć handlowa w Polsce, która wykorzystała zmiany w ustawie o opodatkowaniu przekazywania żywności na cele charytatywne – przekazując produkty bezpośrednio ze sklepów. Obecnie w programie uczestniczy ponad 130 sklepów Tesco, które miesięcznie przekazują ponad 100 ton żywności. Do tej grupy dołączył lokalny sklep Tesco w Ostrowie Wielkopolskim (przy ulicy Ks. Cz. Majorka 2), który nawiązał współpracę z kołem Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta z Ostrowa Wielkopolskiego i to do nich będzie przekazywana nadwyżka żywności ze sklepu.

W Polsce rokrocznie marnuje się około 9 mln ton jedzenia, z czego 2 mln ton jedzenia są wyrzucane na śmietnik przez konsumentów – ta ilość żywności mogłaby wyżywić 2 mln ludzi. Banki Żywności szukają źródeł, gdzie żywność produkowana jest w nadmiarze i pozyskują ją, aby pomóc najbardziej potrzebującym. Właśnie dlatego decyzję o tym, do jakiej organizacji ma trafić żywność z Tesco w Ostrowie Wielkopolskim, należała do lokalnego Banku Żywności, który najlepiej zna potrzeby w regionie.

- Co roku ratujemy kilkaset ton żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia, dzięki czemu dobre produkty, zamiast do utylizacji, mogą trafić na talerze potrzebujących. Nawiązanie współpracy z kolejnym sklepem Tesco bardzo nas cieszy, przekazywana żywność będzie dużym wsparciem dla potrzebujących w Ostrowie Wielkopolskim. Cieszymy się, że Tesco wychodzi z taką inicjatywą. Powinien to być wzór dla firm działających w branży handlu żywnością mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Tesco rozpoczęło swój autorski program przekazywania nadwyżek żywności ze sklepów do lokalnych organizacji w październiku 2013 roku. Łącznie do podopiecznych Banków Żywności trafiło ponad 2700  ton produktów – ilość wystarczająca do przygotowania 5,5 mln posiłków. Celem firmy jest zaangażowanie wszystkich sklepów Tesco w projekt.