Zepół prowadzący badania archeologiczne przy ruinach kościoła św. Ducha (1516 r.) w Jarocinie odkrył fundamenty budowali i ceglano-kamienne utwardzenie alei prowadzącej z parku do kościoła. Prof. Ryszard Grygiel przypuszczał, że są to pozostałości po pracach prowadzonych w XIX lub na początku XX wieku przez właścicieli zespołu pałacowo-parkowego - Radolinów.


W monografii autorstwa Róży Kąsinowskiej "Pałac w Jarocinie. Dzieje rezydencji i jej właścicieli" czytamy: "(...) Budowniczy Frietzsche wymurował kilka odcinków ogrodzenia (...), także mur przy ruinie kościoła Św. Ducha. (...) Pnące róże, które Hugo [von Radolin - przyp. RK] kazał posadzić przy południowej elewacji dobudowanego skrzydła pałacu, miały także ozdobić odrestaurowane ruiny kościoła Św. Ducha. (...) Decyzja o obsadzeniu ruiny kościoła pnącymi różami świadczy, że obiekt ten włączony został do parku , powiększając jego wschodnią część." Jako źródła Róża Kąsinowska wskazuje dostępne w Archiwum Państwowym w Poznaniu projekty ogrodzenia z lat 1911 - 1917.

O wykopaliskach pisaliśmy także tutaj: 

http://wlkp24.info/aktualnosci/16920,kolejne-wykopaliska-w-kosciele-sw-ducha.html

Hugo von Radolin zmarł w Jarocinie 20 lipca 1917 r. Został pochowany w krypcie rodzinnej w kościele św. Marcina.

Stanisław Karwowski w wydanej w 1902 r. w języku niemieckim "Historii rodu Leszczyców z Radolina Radolińśkich" pisał: "Jego [Hugo von Radolin - przyp. RK] życzeniem jest w końcu uratowanie popadającego w ruinę kościoła Św. Ducha, otoczenie go obszarem parku i przekształcenie w rodzinną kaplicę grobowcową. Niestety, pertraktacje z gminą katolicką do chwili obecnej nie przyniosły rezultatu".

Do 1902 r. nie przyniosły rezultatu, ale z dokumentów przywoływanych przez Różę Kąsinowską wynika, że kilka lat później musiało dojść do porozumienia, skoro ruiny włączono w granice prywatnego parku. Kaplicą grobowcową Radolinów nigdy się jednak nie stały. Dużo wcześniej na całej powierzchni wnętrza ruin pochowano wielu mieszkańców Jarocina, o czym świadczą ubiegłoroczne badania archeologiczne.

źróło:fb