34 sołectwa gminy Ostrów Wielkopolski zostaną przyłączone do miasta Ostrowa Wielkopolskiego! Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że rozmowy na linii miasto-gmina są już na bardzo zaawansowanym etapie. Takie rozwiązanie będzie oznaczało, że Ostrów pięciokrotnie zwiększy swoją powierzchnię, a miastu przybędzie ponad 18 tys. mieszkańców.


Ostrów Wielkopolski miastem o powierzchni blisko 249 km2 (dla porównania: Poznań ma 261,8 km2)? Wszystko wskazuje na to, że musimy zacząć oswajać się z taką wizją. Jak nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, od dłuższego czasu trwają rozmowy dotyczące połączenia gminy i miasta Ostrów Wielkopolski.

- To naturalny kierunek rozwoju. Chcemy mieć możliwość konkurowania z wielkimi miastami, które przyciągają inwestorów. To w tych jednostkach realizowanych jest najwięcej inwestycji. Wielu ostrowian osiedla się teraz poza granicami miasta, co obniża wpływy z podatków. Konsolidacja przyniesie szereg wymiernych korzyści. Bardzo możliwe, że w przyszłości do miasta dołączy kolejna gmina – słyszymy w ostrowskim magistracie.

Miasto będzie musiało wchłonąć również gminną administrację. Prezydent Beacie Klimek przybędzie nowy zastępca, obecny wójt gminy Ostrów Wielkopolski, Piotr Kuroszczyk.

Jako pierwsza w Polsce na taki krok zdecydowała się Zielona Góra. W wyniku połączenia miasta z gminą, do którego doszło na początku 2015 roku, powstało szóste co do wielkości miasto w kraju. Z inicjatywą włączenia okolicznych gmin do miasta wyszedł niedawno prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Propozycję złożył aż sześciu samorządom. Jeśli udałoby mu się zrealizować tę wizję, pod względem powierzchni Kalisz stałby się kolosem, znacznie większym od Warszawy. Do tej pory spotkał się głównie z odpowiedziami odmownymi.

Jak wielu z Państwa się domyślało, ta informacja to żart z okazji Prima Arpillis.